Ważnym elementem wydarzenia były także wizyty studyjne w wiodących jednostkach badawczo-naukowych w obszarze medycyny na Śląsku uczestnicy wizyt studyjnych w drugim dniu wydarzenia zapoznawali się z potencjałem komercjalizacyjnym i ofertą współpracy m.in.: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi oraz Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM.

Pierwszą instytucją, która pochwaliła się swoim dorobkiem naukowym oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w swoich specjalizacjach był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który ugościł uczestników konferencji w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Pan prof. dr hab. n. med. Aleksander L. Sieroń - Kierownik Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki, Wydziału Lekarskiego w Katowicach poprowadziła spotkanie
z udziałem gości, przedstawicieli inwestorów ora dziekanów wszystkich wydziałów ŚUM.

W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu uczestnicy zostali przywitani przez Dyrektora Instytutu dr inż. Adama Gacka, natomiast osiągnięcia Instytutu oraz pola do współpracy zostały kompleksowo zaprezentowane przez Panów Michała Bachorza i Jerzego Gałeckę.

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, gości przywitali między innymi Panowie prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda oraz prof. dr hab. inż. Jana Marciniak – założyciel i dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz współzałożyciel i organizator Wydziału Inżynierii Biomedyczne. Panowie przedstawili potencjał badawczy i naukowy Wydziału oraz o zaprezentowali najnowsze osiągnięcia i potencjalne pola współpracy.

Na zakończenie wizyt studyjnych goście odwiedzili Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Uczestników spotkania przywitał dyrektor generalny Fundacji Pan Jan Sarna. Bardzo ciekawą prezentację potencjału Fundacji i aktualnej oferty współpracy zaprezentował Pan dr hab. Zbigniew Nawrat. Po prezentacji uczestnicy wizyt mieli okazję zobaczyć najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie wszczepialnych pomp serca oraz robota Robin Heart, który niebawem zostanie wykorzystany przy operacjach.

 

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

ul. Wolności  345a,  41-800 Zabrze,

+48 32 373 56 01

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

www.frk.pl

 

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii została ustanowiona w 1991r.

Posiada Systemem Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008.

Laboratorium Procesowe Pracowni Sztucznego Serca jest certyfikowanym producentem elementów protez serca wg normy ISO 13485.

Działalność naukowo-badawcza i wdrożeniowa ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu inżynierii biomedycznej, konstrukcji protez serca, robotyki medycznej, inżynierii tkankowej. Prowadzona jest we własnym Instytucie Protez Serca złożonym z Pracowni: Sztucznego Serca, Biocybernetyki i Bioinżynierii oraz Zakładu Mikrobiologii i Histopatologii
w ramach trzech głównych programów badawczych:

„Polskie Sztuczne Serce” – koncentruje się na opracowywaniu i wdrożeniu klinicznym rodziny polskich protez serca oraz rozwoju metod wspomagania układu krążenia.

„Roboty i Innowacyjne Narzędzia Chirurgii” – koncentruje się na opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnych narzędzi chirurgicznych i zrobotyzowanych oraz metod modelowania i symulacji operacji chirurgicznych.

„Inżynieria Tkankowa i Biologiczne Protezy Zastawek Serca” – koncentruje się na opracowaniu konstrukcji i technologii wytwarzania biologicznych protez zastawek serca i innych biomateriałów wytwarzanych metodami inżynierii tkankowej i hodowli komórkowej.

Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM

ul. Roosevelta 118,  41-800 Zabrze

+48 32 271 60 13

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.itam.zabrze.pl

Opis:

Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM jest jednostką naukową prowadzącą prace badawczo-rozwojowe z zakresu:

 • nieinwazyjnej oceny istotnych parametrów układu sercowo-naczyniowego,
 • telemedycyny,
 • rehabilitacji ruchowej,
 • nad kobietą ciężarną i dzieckiem nienarodzonym,

Instytut posiada:

 • akredytowane laboratorium badawcze w zakresie badań aparatów i systemów medycznych
 • laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej w szczególności dla badań elektronicznej aparatury medycznej

Instytut:

 • prowadzi kompleksowe usługi doradczo-eksperckie w zakresie certyfikacji wyrobów medycznych
 • dysponuje szeregiem technologii medycznych które oferuje do komecjalizacji

Politechnika Śląska  - Wydział Inżynierii Biomedycznej

ul. Roosevelta 40; 41-800 Zabrze

+48 32 277 74 34

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.polsl.pl/Wydzialy/RIB/Strony/Witamy.aspx

Opis:

Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową, zdolną w pełni wykorzystać możliwości badawcze poszczególnych laboratoriów oraz realizować zaawansowane projekty naukowo-badawcze w obszarze inżynierii biomedycznej. Ponadto, pracownicy Wydziału podsiadają doświadczenie w komercjalizacji oraz wdrażaniu, do praktyki produkcyjnej i klinicznej, technologii oraz wyrobów medycznych. Wydział Inżynierii Biomedycznej stanowią 4 katedry reprezentujące szeroki obszar inżynierii biomedycznej:

 • Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej (RIB-1)
 • Katedra Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych (RIB-2)
 • Katedra Biomechatroniki (RIB-3)
 • Katedra Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych (RIB-4)

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice
+48 32 251 49 64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sum.edu.pl

to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W ramach pięciu wydziałów kształceni są m.in. lekarze medycyny, lek. dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, biotechnolodzy, specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i elektroradiologii. Uczelnia posiada duży potencjał i doświadczenie w zakresie prowadzenia prac B+R. SUM realizuje projekty naukowe o zasięgu ogólnoeuropejskim i krajowym w ramach Programów Ramowych UE, Programów Zdrowia Publicznego UE, w ramach inicjatywy IMI 2 (jako jedyna instytucja polska), STRATEGMED (w tym jeden projekt liderowany), projekty w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.  Jednostki organizacyjne SUM prowadzą działalność diagnostyczną, wydają opinie sądowo-lekarskie, przeprowadzają eksperymenty na zwierzętach. Szpitale kliniczne SUM zajmują znaczące miejsce na rynku usług medycznych w wielu dziedzinach, m.in.: kardiochirurgia, kardiologia, hematologia, chirurgia, neurochirurgia, okulistyka, nefrologia.

Kontakt

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 16
44-100 Gliwice

Partnerzy

slaskie b

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji