WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Śląskie jest najbardziej atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym regionem w Polsce, w tym zakresie należy również do liderów na świecie.
Jednym z filarów wysokiej pozycji Śląskiego w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), która w ciągu 18 lat działania przyciągnęła bezpośrednie inwestycje o wartości około 21,5 mld zł, tworząc ponad 53 tys. nowych miejsc pracy. Potwierdzeniem tych wyników jest 2. miejsce w Europie i 11. na świecie w rankingu stref ekonomicznych przeprowadzonym przez fDi Intelligence (centrum badawcze Financial Times).
Śląskie to jeden z najsilniejszych gospodarczo (niemal 12,7 proc. PKB) i demograficznie (prawie 4,6 mln osób) regionów w Polsce. To największy zurbanizowany obszar w Europie środkowo-wschodniej, mający najwyższą średnią krajową gęstość zaludnienia oraz wskaźnik ludności miejskiej – ponad 77%. Inwestorów wspiera wiele instytucji otoczenia biznesu.
Tradycyjny śląski etos pracy to wizytówka mieszkańców Śląskiego, to tutaj ludzie od pokoleń pracują w przemyśle, wśród nowych technologii, to także region innowacji i kreatywnych kadr. Niemal 3 miliony osób w wieku produkcyjnym i ponad 136 tys. studentów zapewnia ogromne i różnorodne zasoby pracy oraz wielkość i chłonność rynku zbytu.
Śląskie to najgęstsza w kraju sieć dróg ekspresowych i autostrad oraz bliskość granicy z Czechami i Słowacją. W promieniu 600 km od Katowic znajduje się 6 europejskich stolic: Warszawa, Berlin, Praga, Budapeszt, Wiedeń i Bratysława. Euroterminal w Sławkowie (kolej szerokotorowa) zapewnia bezpośredni dostęp do rynków Azji. Lotnisko Katowice jest liderem w ruchu cargo w kraju wśród lotnisk regionalnych.
W Śląskiem na 41 wyższych uczelniach kształci się ponad 136 tys. studentów, z czego ponad 55% wybiera szkoły techniczne i ekonomiczne. Specyfiką regionu jest dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe.
Jednym z najważniejszych priorytetów rozwoju województwa śląskiego są działania dotyczące sfery zdrowia.
Główne cele polityki zdrowotnej ukierunkowane są na zapewnienie powszechności dostępu do profilaktyki i świadczeń zdrowotnych oraz podnoszenie jakości usług medycznych
z zachowaniem równych praw dla wszystkich, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego i poprawę warunków życia w regionie. W zakresie ochrony zdrowia województwo śląskie wyróżnia się nie tylko w skali kraju, ale także na arenie międzynarodowej. W regionie funkcjonuje szereg jednostek ochrony zdrowia na wysokim poziomie, które mogą pochwalić się specjalistycznym sprzętem i wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną. Na szczególną uwagę zasługują placówki odnoszące największe sukcesy
dziedzinach takich jak onkologia, kardiochirurgia, rehabilitacja, ratownictwo medyczne
i leczenie oparzeń. Jednostki, które zajmują się tymi obszarami medycyny w regionie, plasują się na czołowych miejscach w ogólnopolskich rankingach.
Województwo Śląskie leży w południowej części Polski, granicząc od południa z Republiką Słowacką i Republiką Czeską, od zachodu z województwem opolskim, od północy z łódzkim, a od wschodu z małopolskim i świętokrzyskim.
Na obszarze 12.300 km2 mieszka prawie 5 milionów osób. Pod względem powierzchni jest 14. województwem w kraju, natomiast pod względem zaludnienia drugim.
Zapraszamy do WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO jednego z najciekawszych i najbardziej różnorodnych a tym samym atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Zapraszamy do krainy bogactwa przyrody, bujnego życia kulturalnego i zróżnicowanego krajobrazu.
Turystycznymi wizytówkami Śląskiego są m.in. Jura Krakowsko-Częstochowska wraz ze Szlakiem Orlich Gniazd, Zespół Klasztorny oo. Paulinów na Jasnej Górze (link do www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3686/995/sanktuarium-nmp-na-jasnej-gorze-w-czestochowie)w Częstochowie, Beskidy oraz Szlak Zabytków Techniki (link do www.zabytkitechniki.pl)– najpopularniejsza trasa turystyki industrialnej w Polsce.
To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko cztery miliony pielgrzymów z całego świata.
Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem.
Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.
W śląskim znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki techniki. Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach z podziemnym spływem łodziami, kopalnia Guido w Zabrzu czy Tyskie Browarium w Tychach są miejscami, których nie sposób pominąć.
Z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach można bezpośrednio dolecieć do kilkunastu miast w Europie, Azji i Afryce. Dzięki najlepiej rozwiniętej w Polsce sieci dróg autostradowych i ekspresowych łatwo do nas dojechać samochodem. Połączenia kolejowe sieci InterCity oraz EuroCity zapewniają szybką komunikację do stolicy regionu Katowic z innych miast Polski i Europy.
Oficjalny portal turystyczny śląskiego: www.slaskie.travel